FB iconG+ iconcz lang icocz lang ico
znak

O Pardubicích

Současnost

Moderní a dynamické město Pardubice, je plné míst, na kterých můžete prožít nezapomenutelné zážitky. Stačí vyslovit slova jako medový perník, dostihy, zlatá přilba, hokej, semtex a ihned každý Čech ví, o jakém městě se mluví. Nejsou to však jen tyto proslulé akce a pardubické výrobky, které do města lákají k návštěvě. Nádherná polabská rovina přímo vybízí k aktivitám, jako jsou jízda na kole, či na koni. Najdete u nás i muzeum pohádek s perníkovou chaloupkou. K návštěvě láká i půvabný zámek, kde si při prohlídce můžete pohladit zdejší Fortunu Volubilis – Štěstěnu vrtkavou. Na jediném vrchu v okolí se tyčí zřícenina hradu Kunětická hora. Na jeho návštěvu se můžete vypravit ze sídelního města zdejšího kraje i lodí. Pojmenovaná je po zdejším rodáku Arnoštu z Pardubic a má pravidelný jízdní řád. V době, kdy není právě na cestách, slouží jako plovoucí restaurace. Nedaleko Kunětické hory najdete i výborně vymodelované golfové hřiště. Pokud jste však příznivcem kolečkových bruslí, jistě vás k výletům zláká i zdejší síť kvalitních cyklostezek. Poblíž města sídlí i proslulý hřebčín Kladruby nad Labem se svým unikátním chovem starokladrubských koní.

Dostanete se k němu po unikátní Labské stezce. Stále více turistů láká východ Čech k návštěvám. Co vše lze u nás zažít najdete přímo na našem portálu www.zazitkyzpardubic.cz.
Pardubice s rozlohou téměř 78 km2 a přibližně 90 tisíci obyvateli leží na soutoku řek Labe a Chrudimky v nadmořské výšce 215 až 237 metrů nad mořem. Dostanete se sem velmi rychle po železnici, ještě rychleji letecky, nebo pohodlně autem, když dálnice D11 je již napojená přes rychlostní silnici přímo na Pardubice. Z Prahy je to pouhých 104 kilometrů po silnici a hodinu vlakem. Zdejší mezinárodní letiště slouží hlavně pro charterové lety, ale je zde i několik pravidelných linek.
Odkazy
Město Pardubice www.pardubice.eu
Informační centrum www.ipardubice.cz
Doprava www.idos.cz
Dopravní podnik Pardubic www.dpmp.cz
ubytování www.agoda.com

Historie

Pardubice mají bohatou historii. První dochovaná zmínka o jejich existenci pochází z roku 1295, kdy papež Bonifác VIII. potvrdil zdejší klášter cyriaků a kostel sv. Bartoloměje. Prvním nezpochybnitelným vlastníkem Pardubic na začátku 14. století byl Púta z Dubé. Kolem roku 1325 vyměnili jeho synové Pardubice s rytířem Arnoštem z Hostýně. Jeho syn Arnošt z Pardubic byl prvním pražským arcibiskupem. Na scénu nastoupil šlechtický rod pánů z Pardubic, kteří měli ve svém znaku přední bílou polovinu koně se zlatou uzdou na červeném štítu. Arnoštova závěť z roku 1340 je prvním dokladem o existenci Pardubic jako města.
Významné období Pardubic psal rod Pernštejnů. V roce 1491 Pardubice koupil Vilém z Pernštejna, nejmocnější šlechtic tehdejšího českého království. Vedle zvelebování panství se pustil i do pozdně gotické přestavby zdejšího vodního hradu, jeho synové Vojtěch a Jan pak pokračovali ve stylu renesančním.

Tento historický unikát – přechod obranného vodního hradu na rozlehlý a pohodlný Pardubický zámek – můžeme obdivovat dodnes. Stejně jako celé historické městské jádro s renesančním náměstím, malebnými uličkami a dominantou města – Zelenou bránou. V době, kde Pardubicím vládli Pernštejnové, se po Čechách říkalo „Skví se jako Pardubice“. Slavný rod vlastnil město však jen do roku 1560, kdy ho prodal do majetku královské komory. Od té doby město spíše upadalo a zachránila ho až železnice v 19. Století.
20. srpna 1845 přijel do Pardubic první vlak severní státní dráhy mezi městy Praha a Olomouc. Dráha znamenala průmyslový rozvoj města, který pokračoval i ve dvacátém století. Za prací v chemickém, strojírenském i elektrotechnickém průmyslu se do Pardubic přistěhovalo mnoho lidí a vznikla tak kolem historického jádra města sídliště. Tento překotný rozvoj dal Pardubicím tvář moderního města, kde však má své místo i zeleň a městské parky.


  • 3.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg